Zamek w Niedzicy

niedzica_zamek-89Średniowieczny zamek położony nad jeziorem Czorsztyńskim w Pieninach. Dzieje zamku były bardzo burzliwe, wielokrotnie był niszczony i palony. Zamek składa się z trzech części: zamku głównego, dolnego i średniego. W najgorszym stanie zachował się zamek górny. Jak głosi legenda pismem węzełkowym została zapisana informacja o ukrytym tutaj skarbie Inków, jednak dotychczas nieodnalezionym. Z tarasów zamku górnego rozpościera się przepiękna panorama na zalew czorsztyński, ruiny zamku Czorsztyńskiego, Pieniny i Tatry.

Zwiedzając zamek warto przespacerować się zaporą i zobaczyć malunki na drodze w formie 3d

Aktualny obraz z kamer online

Zamek w Czorsztynie

phoca_thumb_l_zamek_czorsztyn_10Początki Czorsztyna sięgają XIII wieku, wtedy prawdopodobnie z inicjatywy starosądeckich klarysek został wzniesiony gród Wronin na Górze Zamkowej. Pełnił rolę warowni i stacji celnej na granicy polsko – węgierskiej. Powodem ruiny był pożar spowodowany uderzeniem pioruna w 1790 r. Zamek Czorsztyński, utrzymywany w czasach międzywojennych w charakterze trwałej ruiny, poddany był na początku lat pięćdziesiątych doraźnym zabezpieczeniom. Najcenniejszym jednak znaleziskiem pozostaje do tej pory gotycki miecz obusieczny, wydobyty z ruin zamku Czorsztyn przez Stanisława Konstantego Drohojowskiego około roku 1909/1910. Do zwiedzania udostępnione są zachowane i częściowo utrwalone ruiny zamku średniego i górnego, renesansowa baszta Baranowskiego i Zieleniec. Oraz wiele ciekawych wystaw.

Czerwony Klasztor

czerwony-klasztorPo stronie Słowackiej warto.zobaczyć w Starej Lubowni Czerwony Klasztor jest to dawny klasztoru kartuzów i kamedułów. Został on ufundowany przez węgierskiego magnata Kokosza Berzewiczego w 1319 r w latach 1952–1968 przeprowadzono remont generalny, a cały obiekt został uznany za narodowy pomnik kultury. Najbardziej znanym mnichem z Czerwonego Klasztoru był mnich Cyprian. Znany też jest pod przydomkiem Latający Mnich, według opowieści miał na własnoręcznie skonstruowanej lotni zlecieć ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec Czerwonego Klasztoru lub, jak głosi inna legenda, przelecieć nad Morskim Okiem, gdzie został zamieniony w skalny głaz, nazywany do tej pory Mnichem.

Będąc na Słowacji warto odwiedzić Rezerwat przyrody Haligowskie Skały . Na powierzchni nieco ponad 63 ha chroniona jest w nim unikalna grupa skał wapiennych, a także towarzyszące im jaskinie oraz piargi. Zdecydowanie największy skarb rezerwatu stanowi jednak jaskinia Aksamitka. Jest to największa jaskinia całych Pienin, a długość jej korytarzy sięga ok. 335 m.